Navigace
Obsah
Vznik kapely - rok 1999
Kapela VENKOVANKA vznikla vesměs z bývalých členů žákovských dechovek v Březnici vedené Leopoldem Koreckým a Rožmitále pod Třemšínem vedené Karlem Šuchmanem. Poté, co se ta březnická v roce 1989 rozpadla, pár bývalých členů, ke kterým se přidalo několik muzikantů z Rožmitálu, založilo kapelu Venkovanka. Zpočátku ji vedl Jan Kristek. V roce 1992 převzal kapelnictví Zdeněk Teska a výrazně se obměnilo složení. Od tohoto roku se v datuje historie nynější Rožmitálské Venkovanky.
Kapitola první - První roky
1992-1994, kapelník Zdeněk Teska
Parný srpnový den roku 1992... Ve vesnici Bubovice panuje ospalé odpoledne rušené jen šuměním listí a občasným zakdákáním slepice,kterou něco vytrhlo z dřímoty. Kočky leží natažené na kostelní zdi a bez většího zájmu pozorují dění kolem. Cyklista... S vypětím všech sil vyšlapal kopec od Hlubyně a pomalu sjíždí do Bubovic. Dojede až k hospodě a nedůvěřivě si prohlíží její zavřené dveře. Po chvíli přijíždí další směrem od Březnice a sjíždí se několik aut. Kočky na kostelní zdi zvědavě otáčejí hlavu a nechápou, co se děje...
V Bubovicích se zkoušelo báječně - krásný sál plný světla a občerstvení (tzn. pípa) za rohem. První půlrok se odbyl bez jakéhokoli veřejného vystoupení - zavedl se však systém pravidelných zkoušek a částečně se stabilizovalo i složení. Byla to doba velkých a někdy nepříliš reálných očekávání, velkého nadšení, ale i mizerného technického zázemí a nízkého vědomí odpovědnosti. Průměrný věk v kapele byl v té době asi devatenáct let.
Mezi první akce patřilo obcházení všech Josefů a Václavů v Bubovicích a Hlubyni v den jejich svátku. Byly to akce z dnešního pohledu úsměvné - mezi písničkami se houfně pojídaly chlebíčky a kremrole, vše se pak zapíjelo pivem, vodkou a fernetem, následky byly vesměs tomu odpovídající. V únoru 1993 byly "angažovány" zpěvačky - Petra Pečenková a Michaela Krákorová, čímž se pro kapelu rozšířily možnosti.
První z fotografií je z prvního koncertu Venkovanky (pouť ve Hvožďanech 4.7.1993) - její historická hodnota je z našeho pohledu těžko vyčíslitelná. Kapela tu poprvé hrála za podpory pivovaru HEROLD Březnice, se kterým má velmi dobré vztahy až dodnes. Pomoc pivovaru v počátcích byla neocenitelná. Druhá fotografie je z 18.9.1993, oslavy výročí založení Obce baráčníků v Březnici. Kapela byla vybavena zbrusu novými vestami.
Toto první období končí poměrně náhle - 27.8.1994, kdy po pivních slavnostech v Březnici kapelu opustil kapelník Zdeněk Teska, který tak reagoval na vnitřní rozklad kapely způsobený zejména alkoholem. S kapelníkem odešli další 3 členové. Následující půlrok byl pro kapelu kritickým...
Kapitola druhá - Nabírání dechu
1995-1997, kapelník Josef Janoušek
prosinec 1994... Zkouška v Boru u Březnice... Proč tam? Jinde to nejde či o nás nestojí.. Jdeme hrát, na oheň v krbu už nepřikládáme, stejně těch mínus 5 stupňů, které tu jsou, nemáme příliš šanci změnit... Hrajeme, nedá se to poslouchat... Teď ale prostě přestat nesmíme...
Na začátku roku 1995 zůstalo z kapely pouze torzo. Nynější kapelník však situaci za zcela ztracenou nepovažoval a dal dohromady to, co z kapely zbylo. Začínalo se prakticky od nuly, nebylo kde zkoušet, sháněli se další muzikanti. Tato zkušenost však měla své pozitivní stránky - kapela se semkla tak, jak bylo ještě půl roku předtím nemyslitelné. Začínalo se sice od začátku, nicméně s obrovskou vírou, že vše se opět v dobré obrátí... V polovině roku 1995 kapela byla k překvapení mnohých opět na scéně!
Jedním ze zlomových okamžiků v historii kapely se stal 23.březen 1996, kdy byla navázána spolupráce s kapelníkem pražské STRAHOVANKY, panem Františkem ADÁMKEM, což je bezpochyby jedna z největších osobností současné české dechovky. Snad ho zaujala spontánnost kapely, snad nadšení pro věc, jisté však je, že jeho podpora a občasná přítomnost na zkouškách měly a mají na kapelu ohromný pozitivní vliv. Významným bodem této spolupráce byl vánoční koncert 12.12.1997 v Březnici, v jehož první části účinkovala Venkovanka, v druhé pak Strahovanka vedená Františkem Adámkem. Ve Venkovance se tu poprvé oficiálně představil zpěvák Lambert "Oudrán" Pfleger.
23.-25.8.1996 Sängerfest, FINSTERWALDE, Německo - jedna z nejvydařenějších akcí vůbec. Hrálo se zhruba 12 hodin denně, ale nikomu to nijak nevadilo, atmosféra byla skvělá. Akci zorganizoval pivovar HEROLD, který tu točil pivo, ve spolupráci s panem Melzerem. Kapela tu naposled hrála na starou chraplající aparaturu, mimo jiné i z výtěžku této akce byla zakoupena krátce poté nová.
Kapitola třetí - První úspěchy
1998-1999
květen 1998, Hořovice... Cože ???? Kdo ???????????? MY ???????????????????
To květnové odpoledne vyhrála Venkovanka oblastní kolo Polkafestu v Hořovicích. Je pravda, že všichni, kdo slyšeli kapelu hrát rok předtím, byli překvapeni výrazným zlepšením. Kapela se vesměs pozitivním hodnocením jen smála, brala jen jako zdvořilostní řeči pro zvýšení motivace. Něco ale na tom patrně bylo, Venkovanka dosáhla toho, v co tehdy ani v náznaku nedoufala - postupu do finále Polkafestu v Českých Budějovicích...
Finále se konalo na konci srpna 1998 v českobudějovickém letním amfiteátru, pro Venkovanku skončilo velmi úspěšně. Venkovanka tu získala divácké ocenění za nejlepší písničku v kategorii autorských novinek - polku "Svatební růže", kterou složil Josef Žid a otextoval Vladimír Salčák.
Roky 1998-99 byly celkově pro kapelu velmi úspěšnými - účinkovala na celé řadě plesů, slavností a jiných společenských akcích. Některé akce byly velmi neformální - kupříkladu oslava staročeských májů v Pňovicích, kdy na akčně vyzdobené multikáře místního hasičského sboru veteránů objížděla všechny máje, pod každou zahrála májovníkům a májovnicím a patřičně občerstvena pokračovala dále. Některá vystoupení měla nádech sváteční až slavnostní - první účinkování v baště české dechovky "Na Vlachovce", či dvojnásobné účinkování (a vítězství nad svým soupeřem) v rozhlasové soutěži "O plzeňský soudek". Kromě řady plesů, hasičských a pivních slavností a navštívila Venkovanka na podzim 1998 ještě jednou pražskou "Vlachovku". Na přelomu let 1998 a 1999 uspořádala Venkovanka v Březnici a Hlubyni několik velice zdařilých vystoupení za účasti dechovkových "celebrit" Josefa Zímy a sólistů Veselky Ladislava Kubeše - Milana Černohouze, Blanky Tůmové a Ivany Jelínkové. Naopak za rámeček si Venkovanka nedala zábavu na Dobříši na podzim roku 1999, kde v místní sokolovně měli muzikanti jasnou přesilovku nad hosty.