Obsah
Historie
Kapela VENKOVANKA vznikla vesměs z bývalých členů žákovských dechovek v Březnici vedené Leopoldem Koreckým a Rožmitále pod Třemšínem vedené Karlem Šuchmanem. Poté, co se ta březnická v roce 1989 rozpadla, pár bývalých členů, ke kterým se přidalo několik muzikantů z Rožmitálu, založilo kapelu Venkovanka. Zpočátku ji vedl Jan Kristek. V roce 1992 převzal kapelnictví Zdeněk Teska a výrazně se obměnilo složení. Od tohoto roku se v datuje historie nynější Rožmitálské Venkovanky.
Kapitola první - První roky
1992-1994, kapelník Zdeněk Teska
Parný srpnový den roku 1992... Ve vesnici Bubovice panuje ospalé odpoledne rušené jen šuměním listí a občasným zakdákáním slepice,kterou něco vytrhlo z dřímoty. Kočky leží natažené na kostelní zdi a bez většího zájmu pozorují dění kolem. Cyklista... S vypětím všech sil vyšlapal kopec od Hlubyně a pomalu sjíždí do Bubovic. Dojede až k hospodě a nedůvěřivě si prohlíží její zavřené dveře. Po chvíli přijíždí další směrem od Březnice a sjíždí se několik aut. Kočky na kostelní zdi zvědavě otáčejí hlavu a nechápou, co se děje...
V Bubovicích se zkoušelo báječně - krásný sál plný světla a občerstvení (tzn. pípa) za rohem. První půlrok se odbyl bez jakéhokoli veřejného vystoupení - zavedl se však systém pravidelných zkoušek a částečně se stabilizovalo i složení. Byla to doba velkých a někdy nepříliš reálných očekávání, velkého nadšení, ale i mizerného technického zázemí a nízkého vědomí odpovědnosti. Průměrný věk v kapele byl v té době asi devatenáct let.
Mezi první akce patřilo obcházení všech Josefů a Václavů v Bubovicích a Hlubyni v den jejich svátku. Byly to akce z dnešního pohledu úsměvné - mezi písničkami se houfně pojídaly chlebíčky a kremrole, vše se pak zapíjelo pivem, vodkou a fernetem, následky byly vesměs tomu odpovídající. V únoru 1993 byly "angažovány" zpěvačky - Petra Pečenková a Michaela Krákorová, čímž se pro kapelu rozšířily možnosti.
První z fotografií je z prvního koncertu Venkovanky (pouť ve Hvožďanech 4.7.1993) - její historická hodnota je z našeho pohledu těžko vyčíslitelná. Kapela tu poprvé hrála za podpory pivovaru HEROLD Březnice, se kterým má velmi dobré vztahy až dodnes. Pomoc pivovaru v počátcích byla neocenitelná. Druhá fotografie je z 18.9.1993, oslavy výročí založení Obce baráčníků v Březnici. Kapela byla vybavena zbrusu novými vestami.
Toto první období končí poměrně náhle - 27.8.1994, kdy po pivních slavnostech v Březnici kapelu opustil kapelník Zdeněk Teska, který tak reagoval na vnitřní rozklad kapely způsobený zejména alkoholem. S kapelníkem odešli další 3 členové. Následující půlrok byl pro kapelu kritickým...
Kapitola druhá - Nabírání dechu
1995-1997, kapelník Josef Janoušek
prosinec 1994... Zkouška v Boru u Březnice... Proč tam? Jinde to nejde či o nás nestojí.. Jdeme hrát, na oheň v krbu už nepřikládáme, stejně těch mínus 5 stupňů, které tu jsou, nemáme příliš šanci změnit... Hrajeme, nedá se to poslouchat... Teď ale prostě přestat nesmíme... ...
Na začátku roku 1995 zůstalo z kapely pouze torzo. Nynější kapelník však situaci za zcela ztracenou nepovažoval a dal dohromady to, co z kapely zbylo. Začínalo se prakticky od nuly, nebylo kde zkoušet, sháněli se další muzikanti. Tato zkušenost však měla své pozitivní stránky - kapela se semkla tak, jak bylo ještě půl roku předtím nemyslitelné. Začínalo se sice od začátku, nicméně s obrovskou vírou, že vše se opět v dobré obrátí... V polovině roku 1995 kapela byla k překvapení mnohých opět na scéně!
Jedním ze zlomových okamžiků v historii kapely se stal 23.březen 1996, kdy byla navázána spolupráce s kapelníkem pražské STRAHOVANKY, panem Františkem ADÁMKEM, což je bezpochyby jedna z největších osobností současné české dechovky. Snad ho zaujala spontánnost kapely, snad nadšení pro věc, jisté však je, že jeho podpora a občasná přítomnost na zkouškách měly a mají na kapelu ohromný pozitivní vliv. Významným bodem této spolupráce byl vánoční koncert 12.12.1997 v Březnici, v jehož první části účinkovala Venkovanka, v druhé pak Strahovanka vedená Františkem Adámkem. Ve Venkovance se tu poprvé oficiálně představil zpěvák Lambert "Oudrán" Pfleger.
23.-25.8.1996 Sängerfest, FINSTERWALDE, Německo - jedna z nejvydařenějších akcí vůbec. Hrálo se zhruba 12 hodin denně, ale nikomu to nijak nevadilo, atmosféra byla skvělá. Akci zorganizoval pivovar HEROLD, který tu točil pivo, ve spolupráci s panem Melzerem. Kapela tu naposled hrála na starou chraplající aparaturu, mimo jiné i z výtěžku této akce byla zakoupena krátce poté nová.
Kapitola třetí - První úspěchy
1998-1999
květen 1998, Hořovice... Cože ???? Kdo ???????????? MY ???????????????????
To květnové odpoledne vyhrála Venkovanka oblastní kolo Polkafestu v Hořovicích. Je pravda, že všichni, kdo slyšeli kapelu hrát rok předtím, byli překvapeni výrazným zlepšením. Kapela se vesměs pozitivním hodnocením jen smála, brala jen jako zdvořilostní řeči pro zvýšení motivace. Něco ale na tom patrně bylo, Venkovanka dosáhla toho, v co tehdy ani v náznaku nedoufala - postupu do finále Polkafestu v Českých Budějovicích...
Finále se konalo na konci srpna 1998 v českobudějovickém letním amfiteátru, pro Venkovanku skončilo velmi úspěšně. Venkovanka tu získala divácké ocenění za nejlepší písničku v kategorii autorských novinek - polku "Svatební růže", kterou složil Josef Žid a otextoval Vladimír Salčák.
Roky 1998-99 byly celkově pro kapelu velmi úspěšnými - účinkovala na celé řadě plesů, slavností a jiných společenských akcích. Některé akce byly velmi neformální - kupříkladu oslava staročeských májů v Pňovicích, kdy na akčně vyzdobené multikáře místního hasičského sboru veteránů objížděla všechny máje, pod každou zahrála májovníkům a májovnicím a patřičně občerstvena pokračovala dále. Některá vystoupení měla nádech sváteční až slavnostní - první účinkování v baště české dechovky "Na Vlachovce", či dvojnásobné účinkování (a vítězství nad svým soupeřem) v rozhlasové soutěži "O plzeňský soudek". Kromě řady plesů, hasičských a pivních slavností a navštívila Venkovanka na podzim 1998 ještě jednou pražskou "Vlachovku". Na přelomu let 1998 a 1999 uspořádala Venkovanka v Březnici a Hlubyni několik velice zdařilých vystoupení za účasti dechovkových "celebrit" Josefa Zímy a sólistů Veselky Ladislava Kubeše - Milana Černohouze, Blanky Tůmové a Ivany Jelínkové. Naopak za rámeček si Venkovanka nedala zábavu na Dobříši na podzim roku 1999, kde v místní sokolovně měli muzikanti jasnou přesilovku nad hosty.
Kapitola čtvrtá - Pomoc města
2000, Rožmitálská Venkovanka
srpen 2000.. pozvání kapelníka na rožmitálskou radnici... Téma jednání příliš jasné není, navíc jsou zde i lidé z rožmitálské hudební školy, se kterými má kapela vztahy víceméně konfrontační. Rozuzlení je nečekané!
Společenské centrum v Rožmitále pod Třemšínem se již od svého otevření v na podzim roku 1999 stalo středem zájmu Venkovanky, protože nabízelo netušené možnosti pro zkoušení. Dohoda s místním správcem na sebe nenechala dlouho čekat a Venkovanka se zde začala poměrně pravidelně scházet na zkouškách. Nicméně dobrý dojem ze zdejšího zázemí začalo narušovat rostoucí napětí hned z několika stran, které vyústilo v pozvání kapelníka na rožmitálskou radnici. Jak se asi zachovají zástupci města Rožmitálu pod Třemšínem k původem březnické Venkovance, která se usadila ve zdejším Společenském centru a navíc za poslední dva roky přebrala do svých řad hned několik klíčových členů dechového orchestru místní hudební školy ? Rozhodnutí starosty Ing. Josefa Vondráška asi všechny překvapilo - Venkovanka dostala nabídku vystupovat pod záštitou města Rožmitálu pod Třemšínem, kterou nešlo odmítnout. Po osmi letech tak přesunula Venkovanka své sídlo z Březnice do Rožmitálu pod Třemšínem a změnila svůj název na "ROŽMITÁLSKÁ VENKOVANKA". Nicméně s dosavadním hlavním sponzorem - pivovarem Herold Březnice udržuje kapela stále velmi dobré vztahy. Přestěhováním do Rožmitálu získala kapela zázemí, o kterém se jí dříve nesnilo. Dostala možnost pravidelně zkoušet v sále Společenského centra, který je svými akustickými vlastnostmi naprosto nejlepší v širokém okolí, čoudící kamna prvních zkušebních místností a pravidelné výpravy na dřevo se staly jen úsměvnou vzpomínkou. Díky významné podpoře města si kapela mohla mimo jiné pořídit báječné, zbrusu nové notové stojany. Dříve napjaté vztahy s rožmitálskou hudební školou se výrazně zlepšily.
Přelomový rok pro kapelu se neobešel bez povedených akcí - na kvalitně obsazené přehlídce dechových hudeb v Bechyni si Rožmitálská Venkovanku jistě ostudu neudělala. Další skvělá myšlenka, vrátit se po čtyřech letech na místo činu - na festival v německém Finsterwalde, se stala skutečností a kapela si podruhé v historii zopakovala víkendový maraton s nepřekonatelnými německými dechovkovými fanoušky a pivem.
Ve spolupráci s městem Rožmitálem pod Třemšímem začal dlouholetý sen kapely - nahrání vlastního zvukového nosiče - nabývat reálných obrysů. Koncem roku 2000 to v plzeňském rozhlasu vypuklo. Rožmitálská Venkovanka se pokusila překročit svůj vlastní stín a po již dřívějším neúspěšném pokusu o natočení zvukového nosiče vsadila tentokrát na zažitý a osvědčený repertoár. Za vydatné pomoci dechovkových kapacit Františka Adámka a Josefa Pospíšila se celá věc podařila - album s názvem "...náladičku dodá" dodalo nejen fanouškům náladičku, ale i členům kapely určité sebevědomí. Začátkem následujícího roku se album náležitě pokřtilo v nabitém sále rožmitálského Společenského centra.
Kapitola pátá - S novou tváří
2001-2003, umělecký vedoucí Rudolf Rydval
Úkol pro Rožmitálskou Venkovanku na prahu nového tisíciletí byl jasný - po dosažených úspěších neusnout na vavřínech. Můžeme ale svým příznivcům nabídnout něco nového? Kdo určí směr, kudy se vydat? Rozhodlo to jedno náhodné setkání...
Kapelník Pepík Janoušek se na jednom setkání heligónkářů seznámil se skutečným profesionálem v hudebním oboru - Rudolfem Rydvalem. Dirigent Hudby hradní stráže a policie ČR ve výslužbě přislíbil Rožmitálské Venkovance svou pomoc a stal se tak uměleckým vedoucím. Hned první společný cíl nebyl nijak jednoduchý - kapela se podruhé přihlásila do celostátní soutěže Polkafest 2001 s jasným cílem - zvítězit. Díky neutuchající přízni věrných fanoušků získala Rožmitálská Venkovanka za svůj tehdejší hit "To březnické pivo" a další skladby hlavní diváckou cenu. Dalším milníkem byl příchod stálého konferenciéra Miloslava Kaly, nepřeslechnutelného spíkra proslulých místních hasičských závodů.
Druhá polovina roku 2001 se nesla v cestovatelském duchu. Po letní návštěvě Chorvatska přijala kapela podzimní pozvání krajanů do Holandska. Mezitím pilně pracovala na novém repertoáru a přichystala se tak na nastávající sezónu letních dechovkových festivalů. Začátek se vydařil - červnové vystoupení roku 2002 na pražském Výstavišti, kde se konal mezinárodní dechovkový festival "Hraj kapelo hraj", mělo úspěch. Bohužel srpnové záplavy poněkud pokazily letní program. Kapela ale nezahálela a v průběhu roku 2002 se zúčastila natáčení dvou televizních pořadů. Také nevynechala již tradiční vystoupení v německém Finsterwalde, kde však, k lítosti všech, náhle zemřel konferenciér Míla Kala.
Úspěšný repertoár z posledních let kapela zúročila natočením druhého alba s názvem "Třemšíne, Třemšíne" na jaře roku 2003. Jeho vydání podpořil dvojnásobný křest v Březnici a Rožmitále pod Třemšínem za spoluúčasti dechových orchestrů místních hudebních škol. Se skladbami z druhého alba Rožmitálská Venkovanka vystoupila v průběhu roku 2003 na řadě tradičních dechovkových festivalů v Soběslavi, Trhových Svinech, Bechyni a dalších. Na podzim do kapely přibyla druhá zpěvačka Jana Větrovská.
Kapitola šestá - Podpora fanoušků
2004, FANCLUB Rožmitálské Venkovanky
Pár zvukových nosičů jsme již natočili, vystoupení máme za rok také relativně dost, tak co nám jako správné kapele ještě chybí ? No jasně - fanklub !!!
Myšlenku bývalého konferenciéra Míly Kaly založit vlastní fanklub se za pomoci města Rožmitálu pod Třemšínem podařilo uskutečnit. Předsedou fanklubu se stal Jenda Uhlíř. A zatímco nově založený fanklub nabíral své první členy, Rožmitálská Venkovanka se s novou zvukovou aparaturou a zvukařem připravovala na nadcházející sezónu 2004. A hned první koncert měl vynikací atmosféru v zaplněném kulturním domě Peklo v Plzni s výtečným průvodcem Josefem Pospíšilem. Následovala řada jarních koncertů. Mezitím začala kapela usilovně pracovat na nových skladbách z autorské dílny Milana Baginského. Výledkem bylo natočení třetího alba "Písničky od nás". Euforii natáčecího týdne Rožmitálská Venkovanka zakončila účastí na českobudějovické Dechnopárty s Eduardem Hrubešem za přítomnosti televizních kamer.
Léto 2004 prožila Rožmitálská Venkovanka poměrně klidně, dala přednost spíše menším místním akcím před velkými letními festivaly. Jednou z výjimek byl festival v Kramolíně, který kapelu příjemně překvapil - odlehlé místo, které na první pohled spíše vzbuzovalo obavy, nakonec ukázalo svou pravou tvář - výborně zorganizovanou akci se spostou nadšených diváků. Mezitím fanklub zformoval síly a na podzim 2004 se vydal mimo jiné podpořit Rožmitálskou Venkovanku v soutěži o chodovarský soudek v Českém Rozhlasu Plzeň. Bohužel se kapele nepodařilo přetavit svou čtvrtou účast v této soutěži ve vítězství. To však nikoho nevyvedlo z rovnováhy a rok 2004 byl zakončen sérií tradičních vánočních koncertů.
Kapitola sedmá – Stoupání vzhůru
2005 – 2007, hrajeme, stále jen hrajeme…
Rok 2005 byl ve znamení především tradičních koncertů a festivalů. V srpnu si Rožmitálská Venkovanka zahrála po boku velikána moravské dechovky Mistříňanky v Blovicích na náměstí. Na začátku září kapela ve spolupráci s Městem Rožmitál p. Tř. a cestovní kanceláří Zoja Ličková uspořádala pětidenní zájezd na Zakarpatskou Ukrajinu na 15. ročník Huculských slavností písní a tanců. Zážitek to byl pro všechny na celý život… Od této doby s námi začíná zpívat náš trumpetista Zdeněk Herman. V říjnu byla kapela pozvána do jednoho z pořadů Josefa Pospíšila s názvem „D-paráda Josefa Pospíšila“ v Holýšově.
Zima 2006 začala vystoupením na 1. plese Fanclubu Rožmitálské Venkovanky. Avšak až do jara 2006 nebyl v našem plánu akcí, tedy až na naše již tradiční akce v Rožmitále, smluvený žádný koncert. Kapela i přesto každý víkend pilně cvičí a neusíná na vavřínech… Během třech týdnů se až nečekaně nashromáždilo na 30 koncertů na celou jarní, letní i kousek podzimní sezóny. K tomu se kapela rozhodla pro další z víkendových hudebních maratónů v německém Finsterwalde na konci srpna a hned na konci září se vypravila na Moravu do Bojanovic natočit již čtvrtý zvukový nosič s názvem „Vivat Venkovanka“, na kterém se opět podílel Milan Baginský. 7. října 2006 se konala velkolepá show v Sazka aréně v Praze se 16 kapelami z Čech a Moravy s názvem „Dechovka byla, je a bude!“. Rožmitálská Venkovanka společně s Rožmitálskými mažoretkami byla pozvána účinkovat v doprovodném programu na Uhelném trhu. Společně s fanclubáky naše kapela dostala možnost shlédnout více než osmihodinovou úžasnou show známých kapel… Na podzim 2006 se do kapely vrátila veliká pomoc - umělecký vedoucí Rudolf Rydval.
Rok 2007 byl opět ve znamení velkého shonu a hlavně patnáctiletého výročí Rožmitálské Venkovanky. Na začátku roku kapela opět vyhrávala na plese fanclubu a přijala pozvání Josefa Pospíšila účinkovat v kulturním domě Peklo v Plzni v pořadu „Beze spěchu s Josefem Pospíšilem“. Stejně jako rok 2006 byl i tento rok ve znamení spousty koncertů od začátku jara až do podzimu. Samozřejmě dále pilně pracujeme a v každé volné chvíli zkoušíme nové skladby ve spolupráci s panem Rydvalem. V červnu jsme absolvovali krásné vystoupení na kolonádě v Poděbradech při doprovodném programu Kmochova Kolína. Posluchači byli úplně úžasní, nechtěli nás pustit domů... Jenže odpoledne se na nás již těšili ve Hvožďanech, takže jsme se bohužel nemohli zdržet… V červenci kapela odehrála koncert před zcela zaplněným náměstím v Soběslavi a ještě ve svém nabitém programu našla čas na natočení DVD „Večer půjdu k muzice“, které se skládá z písní prvního a druhého CD Rožmitálské Venkovanky. Léto uteklo jako voda a začaly se cvičit nové skladby na Vánoce.
Tato série tří velmi plodných a na čas náročných let je však zároveň pro takovou kapelu jakou je Rožmitálská Venkovanka téměř pohromou. Kapela hraje stále lépe a lépe, má stále více příznivců, ale řešíme otázku, kde je hranice… Stále jsme amatérská kapela, jejíž členové samozřejmě mají svá zaměstnání. Mnoho členů kapely založilo rodiny, každý ukrajuje čas s muzikou na úkor rodiny. Po letech řešíme problém, zda vůbec vytrvat a zda nerozpustit kapelu!!
Kapitola osmá – Budoucnost kapely
2008, vytrváme!
Odpočatí po Vánocích jsme se rozhodli pokračovat v našem muzicírování!! Krásné vánoční melodie a pohodová vánoční atmosféra dala vzniknout myšlence natočení pátého zvukového nosiče s vánoční tématikou a ihned se začalo jednat se sponzory…
Začátek roku 2008 byl také ve znamení vystoupení na dvou plesech – na třetím, již tradičním a hojně navštěvovaném, plese fanclubu a na celostátním setkání hasičů v Týnci nad Sázavou. Naše milé zpěvačky Jana Petýrková a Míša Vitíková si nechaly ušít nové slušivé kroje v barvách kapely. Tak jsme se jedno únorové nedělní dopoledne domluvili a sjeli se v Rožmitále na focení. Bylo snad -10°C, ale fotky vyšly krásně …
Od dubna pan kapelník vyndal z archivu vánoční melodie a začíná se zkoušet na nové CD. Na konci června bylo posbíráno dostatek prostředků na jeho natočení. Tentokráte jsme vybrali studio v Českém rozhlase v Karlíně. Podařilo se nám získat i finanční prostředky na částečné obnovení aparatury, za chvilku budeme potřebovat na přepravu všech věcí kamion…
Letos v létě se kapela zúčastnila po letech Mezinárodního festivalu české a moravské dechovky „Hraj kapelo hraj“ u Křižíkovy fontány na pražském výstavišti. Nechyběli samozřejmě ani fanclubáci. V této době Fanclub Rožmitálské Venkovanky čítá již asi 60 členů. Krásný zážitek pro kapelu připravil pan senátor Ing. Jaromír Volný. Pozval nás na červencové vystoupení ve Valdštejnské zahradě při akci Kulturní senátní léto 2008 a poté nás provedl sídlem Senátu ČR.
Podzim kapela prožila finálními úpravami nového CD a přípravami na vánoční koncerty, kterých se v letošním roce sešlo hned několik díky natočení CD s názvem „Je čas vánoční“. Jedním z prvních předvánočních koncertů bylo vystoupení Rožmitálské Venkovanky na dalším z pořadů „Beze spěchu s Josefem Pospíšilem“ v kulturním domě Peklo v Plzni. Na konci úspěšného roku 2008 se s kapelou rozloučili dva dlouholetí muzikanti, věříme, že ne navždy – Petr Chloupek a Jan Beran.
Kapitola devátá - Nový vzhled Rožmitálské Venkovanky
2009, Rožmitálská Venkovanka voní novotou…
Při první zkoušce v roce 2009 se členové Rožmitálské Venkovanky rozhodli malinko změnit vzhled kapely. Přece jen, páni muzikanti za několik let fungování kapely zmohutněli popíjením dobrého českého pivečka... Sice se budeme loučit těžko, ale je nutno vyměnit stávající vestičky za nové... Díky Městu Rožmitál pod Třemšínem se nám podařilo nechat ušít nové vesty a zakoupit jednotné boty a opasky pro všechny muzikanty. Na přehlídce dechových orchestrů v Rožmitále již celá kapela září novotou!
Jarní měsíce přinesly nečekané pozvání. Z Rožmitálské Venkovanky se stane hornická muzika spolupracující s hornickým Spolkem Prokop z Příbrami! Kapela byla pozvána účinkovat na 13. setkání hornických měst v Jihlavě, samozřejmě v hornických oblecích. V nové roli se kapele zalíbilo a také členové Spolku Prokop byli k naší radosti spokojeni. Navázali jsme tak spolupráci i do dalších let...
Rok 2009 je opět zaplněn spoustou krásných vystoupení především na festivalech v Soběslavi, Keblově na Benešovsku, v Lomnici nad Lužnicí apod. Krásný zážitek si kapela odnesla z koncertu Praha hostí dechovku 2009 dne 25.7.2009. Takhle úžasné publikum a atmosféru v sále kapela již dlouho nezažila... V září pořádala Venkovanka společně s fanclubem zájezd do vísky Buš u Slap na koncert Venkovanky při příležitosti oslav posvícení. Protože na většinu akcí jezdíme auty a kromě hraní nemáme čas být pořádně spolu, všichni z Venkovanky se rozhodli jet na toto hraní autobusem. Po koncertě jsme poseděli při příjemné atmosféře a výborné večeři konečně po čase úplně všichni!!
Rok 2009 jsme zakočili podzimním koncertem se vzácným hostem textařem Jaroslavem Hájkem a serií vánočních koncertů. Poslední akce roku - Vánoční koncert v Rožmitále s hostujícím zpěvákem Jiřím Staňkem byl posluchači oceněn jako jeden z nejlepších vůbec!!
Kapitola 10. – Tak šel čas …
2010 – 2013, smutné i veselé roky u muziky
S novým rokem 2010 Rožmitálská Venkovanka přišlo i velké rozhodnutí – zúčastníme se XIX. ročníku soutěže malých dechových orchestrů Zlatá křídlovka 2010 v Hodoníně. Akce proběhne v květnu 2012, proto okamžitě od počátku roku začínáme s přípravou. V mezičase hrajeme XV. reprezentační ples OSH, resp. celorepublikové setkání hasičů, a tradiční jarní koncerty. Na konci května pak vyrážíme do Hodonína. Po vyslechnutí soutěžních programů všech přihlášených dechových kapel nás odborná porota posunula do zlatého pásma a jen těsně nám unikla třetí příčka. Ve velké konkurenci dechových kapel je toto umístění velkým úspěchem a hovoří o určité kvalitě našeho orchestru.
Kapela v létě 2010 hraje několik pouťových koncertů, oslav a veselic a také dvě VIP akce. První je celodenní koncert v Českých Budějovicích při příležitosti Země Živitelky, Dožínky 2010. Druhou je účast na 14. setkání hornických měst ve Stříbře, kde se Venkovanka představila při dvou koncertech a průvodu městem.
Rok 2011 je poznamenán úmrtím uměleckého vedoucího Rožmitálské Venkovanky. Rudolf Rydval nás náhle opustil 2. května 2011, tedy v době před jarními koncerty a před účinkováním v pořadu Českého rozhlasu Plzeň "U muziky s Plzeňáky aneb U soudku Chodovaru". Věříme, že rozloučení s ním při našich koncertech proběhlo důstojně a s úctou, neboť odešla z naší kapely veliká pomoc a opora.
V září kapela navštíví opět kulturní dům PEKLO Plzeň. Na pozvání Josefa Pospíšila hrajeme při dalším z pořadů BEZE SPĚCHU S JOSEFEM POSPÍŠILEM. Venkovanka se vzpamatovala z jarních smutných událostí a koncert má šmrnc a velký úspěch.
V závěru roku 2011 Venkovanka vystupuje na tradičních vánočních koncertech. Poprvé také se svým vánočním programem v kostele. Poslední koncert v tomto roce proběhl v kostele v Dolních Hbitech a jeho úspěšné provedení kapelu pozitivně „nakoplo“ do dalšího roku.
V roce 2012 slaví Rožmitálská Venkovanka 20 let. Nechystáme se na nějaké velké oslavy, chceme však svým vystupováním i nadále šířit dobré jméno muzikantské tradice města Rožmitálu pod Třemšínem a hlavně, co je nejdůležitější – hrát pro radost všem dobrým lidem, kteří mají rádi českou muziku. Sice Venkovanka hraje v roce 2012 nejméně akcí za poslední roky, i tak je o ní slyšet a nezahálí. Při jarních koncertech v Rožmitále a Chodouni oslavujeme 110. výročí narození velikánů české dechovky Josefa Poncara, Jaromíra Vejvody a Karla Vacka. V létě hrajeme při slavném výročí založení obce Svojšice u Březnice, resp. oslavy 1000 let od 1. písemné zmínky. Na podzim se Venkovanka jede podívat do nově zrekonstruované restaurace Na Vlachovce a hraje při tanečním večeru „Na Vlachovce každou sobotu". Rok 2012 byl zakončen sérií vánočních koncertů.
Rok 2013 zahájila kapela 7. plesem Fanklubu Rožmitálské Venkovanky a již od časného jara bylo jasné, že tento rok bude opět nabitý koncerty. Jarní koncert Venkovanky se netradičně odehrál společně s hostující kapelou Nektarkou ze Strakonic na nádvoří Podbrdského muzea. Výměnou si díky tomuto pozvání mohla Venkovanka zahrát ve Strakonicích při Václavské pouti. Kapela také absolvovala dvě netradiční vystoupení - Svátek dechovky v Blovicích a koncert v německém Lichterfeldu. Další letní koncerty se nesly v duchu především hasičských oslav spojenými se sjezdy rodáků či výročími obcí - např. ve Vrančicích, Hlubyni, Voltuši či v Lázu. Rok 2013 zakončila Venkovanka tradičními koncerty v Rožmitále.
Rožmitálská Venkovanka, 1.1.2014